• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ozeltercih.egitim
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905559741677
  • https://twitter.com/ozeltercih?s=07&fbclid=IwAR2Pknk1VFXIiwQpHiYooe-ZUbS0suCMvNQPUZ-vUvsZC-eLbLItdol_RWc
  • https://www.instagram.com/tercihozelegitim/

Müzik Terapisi

MÜZİK TERAPİSİ

 Müzik dinleyerek, müzik aletleri kullanilarak uygulanan terapi yöntemidir.  Müzigin çesitli özellikleri dikkate alinarak gelistirilmistir.

Bu özellikler; dikkat çekici olmasi, tekrari eglenceli hale getirmesi, kisilerin müzige kolayca adapte olmalari, hafizaya olumlu katkilari, vücut hareketini motive etmesi, sözel ve bedensel iletisimi ortaya çikarmasi, her yas ve yetenekteki bireylere uygulanabilmesi, duyguyu  hafizaya eklemesidir.

Otistik özellikleri olan çocuklarda müzik terapisinin  kazançlari :
 Duygusal, sosyal fonksiyon bozuklugunun düzeltilmesine yardim eder: Göz kontagi kuramayan, yasitlari ile iliskiden kaçinan, toplumdan izole olmak isteyen çocukta bu engeller asilir, çocuk dis dünyaya yöneltilir. Kullanilan müzik aleti araciligi ile terapist çocuk ile köprü kurar. Bu zil, davul, piyano veya ksilofon olabilir.

 Sözel ve bedensel dilin kullanimini arttirir: Müzigin farkina varmalari ile iletisim istekleri artar, sözel iletisim kurabilen otistik özellikleri olan çocuklarda konusma istegini artirir.

 Algi bozuklugu  ve motor fonksiyon bozuklugu nedeni ile görülen karakteristik davranislari azaltir: Müzik aleti kullanimi ile çocuga görsel, dokunsal ve isitsel uyaranlar birlikte  ulasir.  Bu uyarilma çocugun  ince ve kaba motor gelisimini etkiler,  kendisinin farkina varmasini kolaylastirir, zarar verici davranislardan uzaklastirir.

 Kendini ifade etme yetenegi ve basari duygusu artar: Müzigi kullanarak kendisini ifade eder. Böylece çocugun iletisim sorunlari  giderilir. Müzik aletleri çalmak ya da sarki söylemek çocugun basari duygusunu artiracaktir.

Yorumlar - Yorum Yaz