SORUN, CEVAPLAYALIM

Merhaba 18 aylık kızım var.Şimdiye kadar işaret parmağıyla hiç işaret etmedi.İsteklerini el uzatarak belli eder,benim elimi tutar uzatır yada gider direkt kendi alır.10-12 aylıkken bana hediye babasına serdar gel derdi 10-12 kelime rahat bilirdi.Şimdi sankı unutmus gibi O kelimeleri kullanmıyor.ancak anlamsız gelen konusması var.isteyince durmadan ... Oku

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

 Maltepe Özel Tercih Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

 Adres: BAĞDAT CD. CEVİZLİ MH. NO:460 Kat:4 MALTEPE-İSTANBUL Tel: (0216) 441 10 20 (Pbx)

ULAŞIM BİLGİLERİMİZ

Maltepe Özel Tercih Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi binamız Maltepe minibüs yolundadır. Pendik-Kadıköy hattı ile gelinebileceği gibi trenle de gelinebilir. Ziraat Bankasının da olduğu binadayız.

EĞİTİM BİRİMLERİMİZ

Maltepe şehir merkezindeki tüm güvenlik ve eğitim şartlarına uygun olan Maltepe Özel Tercih Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi binamız sınıfları, bekleme salonları ve diğer birimleriyle sizlerin istediği ortamı sunmaktadır.

gecikmeler olur.Normal dil gelisiminde alici dil daha önce gelisir.

Otistik özellik gösteren bireylerin çogunda fonolojik(sessel) ve sentaktik(söz dizimsel) gelisim yavastir.Sözcükleri tipik anlamlariyla kullanmada sorunlar görülür.Konusma becerilerinde yetersiz olan bireylerde ekolali (papagan konusmasi) yaygindir.Duydugu sözcükleri tekrar ederler.Otistik özellik gösteren asperger sendromunda akici konusma becerisine sahip olanlara rastlanabilir.Ancak yinede karsilikli konusmada zorlanirlar.
Otistik özellik gösteren bireylerde kullanilan farkli terapi yöntemleri ile iletisim becerilerini desteklemede olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir. Ancak bu yöntemler hakkinda mutlaka bir uzmandan destek alinarak uygulanmalidir.Ayrica egitimde kullanilan bazi tekniklerin de iletisim becerileri kazandirmada etkili oldugu görülmüstür.örnekle
1-FIRSAT ÖGRETIMI:Egitim masa basinda degil yapilandirilmis oyun ortaminda yapilmaktadir.Firsat ögretimi denemelerinde, çocugun bir pekistireç elde etmek için baslattigi iletisim girisimi, uygulamacinin bu girisimi kabulü ve daha üst düzeyde bir iletisimsel davranis istemesiyle devam eder.Bir üst düzeye ulasildiginda birey talep ettigi pekistirece ulasir.Ve bu sekilde iletisimsel davranis mümkün olan en üst düzeye çikarilir.Yapilan arastirmalara göre en çok basari ve kalicilik saglayan yöntemlerden birisidir.
2-TEMEL TEPKI ÖGRETIMI:Otistik özellik gösteren bireylerin güdülenme ve çoklu uyaranlara dikkati yöneltme becerilerini arttirmaya çalismaktir.Iletisim girisiminde bulunma, etkinlik seçme, pekistireç seçme ve kendi kendini yönetme davranislarini hedef alir.Uygulanan bireylerde yüz ifadelerini kullanmada, göz kontagi kurma süresinde,jestleri kullanmada,ses yüksekligi,konu sürdürme becerilerinde önemli gelismelere yol açmistir
3-RESIM DEGIS-TOKUSUNA DAYALI ÖGRETIM :Alternatif
bir iletisim yöntemidir.Çocuk klasörden resim seçip uygulayiciya vererek istedigi nesne veya pekistirece ulasmak amaciyla iletisimi baslatir.Giderek resimleri ayirt etmeye veya birden fazla resmi kullanarak cümle kurmaya baslar.Arastirmalar bu yöntemin Kendiliginden konusma ve taklitte artis, ortalama sözce uzunlugunda artis, sosyal iletisim davranislarinda artis, davranis sorunlarinda azalma sagladigini göstermistir.
Otistik özellik gösteren bireylerde iletisim becerilerini desteklemek için:
• Güdüleyici ortamlar hazirlayin
• Iletisimsel firsatlar yaratin
• Gereksiz sorular sormaktan kaçinin
• Çocugun yaptiklariyla ilgili yorumlarda bulunun
• Konusurken abartili jest ve mimikler kullanin
• Model olun (-ta,ta /-evet tavuk,yine söyle)
• Kisa ve anlasilir konusun
• Sohbete katilmayi ödüllendirin
• Göz kontagi kurun
• Etkilesimi eglenceli hale getirin…..

 

 

Son Makaleler

Anket

Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezlerinin
  Sonuçlar